Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

"Złota Pieczęć" - Nagroda Powiatu Wągrowieckiego

Laureaci dziewiątej edycji Nagrody Powiatu Wągrowieckiego "Złota Pieczęć 2009"

Zbigniew OrywałJerzy KasprzakMałgorzata Jazgar

Decyzją kapituły laureatami nagrody "Złotej Pieczęci 2009" zostali: pani Małgorzata Jazgar, pan Jerzy Kasprzak oraz pan Zbigniew Orywał.

Małgorzata Jazgar - od 1985 roku jest nauczycielem Szkoły Podstawowej w Siennie, a od 2001r. pełni funkcję Dyrektora tej szkoły. Pani Małgorzata Jazgar jest osobą, która nie tylko profesjonalnie zarządza szkołą wprowadzając nowatorskie metody nauczania, ale poprzez zajęcia pozalekcyjne, realizuje szereg programów nakierowanych na rozwój uczniów, a tym samym rozkwit całej lokalnej społeczności. Nie tylko jako Dyrektor szkoły, ale także jako Prezes Stowarzyszenia Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, poprzez współpracę z lokalnymi organizacjami i instytucjami, prowadzi szeroką działalność kulturalną. Pani Dyrektor poprzez swoją aktywność nawiązała szerokie kontakty nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, których dziś efektem jest ciągle polepszający się wizerunek szkoły, a także pozytywny wizerunek całej Ziemi Wągrowieckiej.
To z Jej inicjatywy organizowana jest cykliczna impreza Sienneńskich Biegów Przełajowych, w której udział biorą dzieci i młodzież szkół całego regionu.
Dzięki zabieganiu Pani Małgorzaty Jazgar i Jej wszechstronnej współpracy z fundacjami powstała Izba Pomięci, wokół której prezentuje się i rozwija dziedzictwo kulturowe, promując tym samym gminę i powiat na arenie międzynarodowej.
Dzięki temu, że szkołę cechuje wysoka jakość kształcenia i wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, w dniu 9 listopada szkoła otrzymała statuetkę Hipolita Cegielskiego.

Jerzy Kasprzak - związany z Wągrowcem od wielu lat. Jako dyrektor Rogozińskiej spółki MPC od 2000 r. sponsoruje klub sportowy MKS Nielba. Zaangażowany w działalność MKS Nielba, jest jego prezesem od stycznia 2006 r., pełniąc tę funkcję społecznie. W tym okresie klub osiąga znaczące sukcesy zarówno w sekcji piłki ręcznej, jak i nożnej - piłkarze ręczni awansują do pierwszej ligi i w kolejnych sezonach zajmują w niej czołowe miejsca, by w sezonie 2008/2009 r. osiągnąć historyczny awans do ekstraklasy - w stylu, który przejdzie do historii polskiego szczypiorniaka (wygrywając wszystkie 22 mecze)! Jako Prezes MKS Nielba Wągrowiec Jerzy Kasprzak przyczynił się do rozwoju sekcji młodzieżowych piłki ręcznej i sukcesów, które w ostatnich latach regularnie odnoszą na krajowych imprezach mistrzowskich - tylko w tym roku Juniorzy i Młodzicy reprezentujący Wągrowiec zajęli odpowiednio 5 i 8 miejsce w kraju w swoich kategoriach wiekowych. Oprócz piłkarzy ręcznych Nielba odnosi także sukcesy w rozgrywkach krajowych piłki nożnej - w 2009 roku drużyna Nielby zajęła IV miejsce w tabeli II ligi grupy zachodniej. We wszystkich swoich sekcjach MKS Nielba zrzesza obecnie ponad 400 chłopców w wieku od 5 do 18 lat. Dobre wyniki sportowców Nielby i promocja przez sport ziemi wągrowieckiej są efektem bardzo dobrej pracy 9 - osobowego Zarządu Klubu składającego się z przedsiębiorców, którzy są równocześnie sponsorami, a któremu przewodniczy Pan Jerzy Kasprzak. Laureat cieszy się bardzo dobrą opinią, zarówno wśród sportowców jak i kibiców.

Zbigniew Orywał - urodził się w Kępnie, jednak dwa lata później cała jego rodzina przeprowadziła się do Wągrowca. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu, a w 1953 r. został absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego przy Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie otrzymał tytuł magistra wf.
W lekkoatletyce debiutował w mistrzostwach szkoły w 1947 roku. Startował i zwyciężał w biegach narodowych i ulicznych. W latach 1954-1955 czterokrotnie otrzymywał powołania do kadry na mecze wyjazdowe i czterokrotnie nie zgadzano się na jego w nich udział.
W 1956 roku wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m. W 1957 r. Zbigniew Orywał oficjalnie zadebiutował w kadrze polskich lekkoatletów w trójmeczu Polska - Belgia - NRD w Krakowie. W 1958 roku zdobył tytuł halowego mistrza USA w biegu na 1000 jardów, a kilka tygodni później podczas pamiętnego meczu lekkoatletycznego Polska - USA w Warszawie pokonał biegaczy amerykańskich. W styczniu 1959 r. ponownie został mistrzem Stanów Zjednoczonych. Wygrał również bieg na 1 milę podczas największego europejskiego mityngu lekkoatletycznego "Weltklasse" w Zurichu.
W 1958 roku pobił trzy rekordy Polski: na 1000 m (czas: 2:18.8 min), 1500 m (3:42.0 min) oraz 1 milę (3:59.4 min). W 1960 roku podczas XVII Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie wągrowczanin startował na dwóch dystansach - 800 m i 1500 m, gdzie zapisał się w olimpijskich statystykach jako uczestnik finałowych rozgrywek. Od 1961 roku rozpoczął karierę trenera lekkoatletów "Warty" Poznań, a następnie "Olimpii" Poznań. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z kadrą narodową jako trener Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a jego podopieczny Bronisław Malinowski zdobył w biegu na 3000 m z przeszkodami srebrny i złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. i Moskwie w 1980 r. Od 1982 roku do 2000 roku pracował na stanowisku trenera Kadry Narodowej Lekkiej Atletyki w Irlandii, a największe sukcesy trenera biegaczy irlandzkich przyszły w ostatnim roku jego pracy na Wyspach i związane były z Igrzyskami Olimpijskimi w Sydney, na których Sonia O'Sullivan wywalczyła srebrny medal na dystansie 5000 m. Bez wątpienia p. Zbigniew Orywał to wybitny trener i wysokiej klasy sportowiec.

[... wstecz]