Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Aktualności   >> Ogłoszenia <<

Numer 112 działa już w całej Wielkopolsce

Dyspozytorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Wiśniowej w Poznaniu odbierają już telefony na numer 112 z całej Wielkopolski. Centrum pracuje całą dobę, a dyspozytorzy znają kilka języków obcych.

[więcej ...]

Uwaga: zmiana dot. numeru alarmowego 112

Od dziś wybierając numer alarmowy 112 nie połączymy się z wągrowiecką strażą, ale z Poznaniem.

Numer alarmowy 112 został wprowadzony kilka lat temu, aby ułatwić wzywanie pomocy. Wcześniej każdy musiał sam decydować jaką służbę chce zawiadomić. Policję dzwoniąc pod numer 997, straż pożarną - 998, pogotowie ratunkowe - 999. Po wprowadzeniu numeru 112 wystarczył jeden.
Do tej pory, wybierając ogólny numer alarmowy, zgłaszał się oficer dyżurny wągrowieckiej straży pożarnej. Od dziś, gdy wybierzemy numer 112, zostaniemy połączeni z dyżurnym Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.
- Wybierając numer 112 telefon odbierze dyżurny centrum ratunkowego. To on będzie decydował, czy przełączyć dzwoniącego do naszej jednostki, czy samemu podejmie decyzję o wysłaniu na miejsce służby. Taki system działał już w niektórych powiatach, np. obornickim. Teraz zgodnie z procedurami unijnymi objął również nasz powiat - informuje Tadeusz Stasiak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu.

Komunikat Starosty Wągrowieckiego

Numer 112 - numer godny zaufania

W związku z obawami i wątpliwościami co do sprawności działania nowego numeru alarmowego 112 informuję, że obawy te są nieuzasadnione. System jest nowoczesny, oparty na nowoczesnej technologii telekomunikacyjnej, gwarantującej wysoką jakość połączeń.
System w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza powiadamiane służb ratunkowych o zdarzeniach. Wprowadzone rozwiązanie zostało wypracowane wspólnie z samorządami Powiatu Wągrowieckiego i całego województwa wielkopolskiego, które zdecydowały się na wprowadzenie takiego właśnie modelu.
Do tej pory, wybierając ogólny numer alarmowy, zgłaszał się oficer dyżurny wągrowieckiej straży pożarnej. Obecnie, gdy wybierzemy numer 112, zostaniemy połączeni z dyżurnym Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.
Zalety numeru 112:

  • jeden numer alarmowy dla całej Europy,
  • w Wielkopolsce jest jeden operator, który sprawnie kieruje systemem poprzez sztab wysoce wykwalifikowanej kadry,
  • możliwość obsługi zgłoszenia w języku obcym,
  • możliwość dysponowania wszystkimi służbami i sprzętem, np. 115 karetkami (wszystkie karetki wyposażone są w GPS, co umożliwia szybkie się ich przemieszczanie)
  • identyfikacja numeru, z którego zostało wykonane zgłoszenie oraz identyfikacja miejsca, z którego dzwoni zgłaszający,
  • zgłoszenie zawsze zostanie odebrane - 7 sekund trwa zapowiedź - zgłasza się Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, po 7 sekundach zgłasza się dyspozytor,
  • dyspozytorzy są w stałym kontakcie ze służbami lokalnymi,
  • ściśle określony i wyodrębniony teren, co daje gwarancję, iż nie zdublują się zgłoszenia.

Obawy, że dyspozytor w Poznaniu nie zna terenu są nieuzasadnione, ponieważ w akcjach zazwyczaj uczestniczą służby lokalne, z którymi wypracowano odpowiednie standardy współpracy.

Dla powiatu wągrowieckiego numer alarmowy działa od 30 stycznia 2013 r., obecnie obejmuje w Wielkopolsce 2,062 mln osób. Wdrażanie systemu dla województwa wielkopolskiego potrwa do końca marca. Wówczas system obejmie swym zasięgiem 3,45 mln osób.

Aż 75 % zgłoszeń jest nieuzasadnionych. W grudniu 2012 r. Centrum odebrało 56 tys. zgłoszeń, z czego na numer 997 przekierowano 9,9 %, na numer 999 - 9,1 %, na numer 998 - 1,1 %.

[... wstecz]