Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Turystyka w Powiecie Wągrowieckim

   TURYSTYKA BAZA HOTELOWA I TURYSTYCZNA | AGROTURYSTYKA | BIURA TURYSTYCZNE | SZLAKI   
Miasto Wągrowiec
miasto
Wągrowiec
Skoki
Skoki
Gołańcz
Gołańcz
Damasławek
Damasławek
Mieścisko
Mieścisko
Wapno
Wapno
Gmina Wągrowiec
gmina
Wągrowiec

Powiat wągrowiecki leży w pn. - wsch. części Wielkopolski, w większości w historycznym i etnograficznym regionie zwanym Pałuki. Rzeźba terenu powiatu została ukształtowana przez cofający się lodowiec. Dużym atutem powiatu wągrowieckiego jest przyjazne środowisko, piękno przyrody i malowniczość krajobrazów. Występująca tu bardzo duża ilość jezior stwarza wymarzone warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, kajakarstwo, pływanie skuterami i motorówkami, a także windsurfing. Jeziora obfitują, ku uciesze wędkarzy, w węgorze, płocie, szczupaki, leszcze i liny. Większość jezior rynnowych powiatu położona jest wśród lasów w pięknej okolicy co sprawia, że ścieżki piesze i dobrze oznakowane szlaki rowerowe są bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców powiatu jak również przez turystów. Lasy zajmują 19.622 ha, co stanowi 18,89% całej powierzchni powiatu.

Powiat wągrowiecki jest terenem o niewielkim stopniu zanieczyszczenia. Istnieje tutaj kilka interesujących rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest rezerwat przyrodniczo - leśny "Dębina", położony zaledwie parę kilometrów od Wągrowca. Jest to około 40 - hektarowy kompleks leśny z blisko 300 - letnimi dębami, z których najokazalszy został uznany za pomnik przyrody - dąb im. Wojciecha Korfantego. Oprócz dębów rosną tam m.in. lipy, wiązy, klony, buki, jawory, a w runie leśnym chronione gatunki, takie jak: perłówka jednokwiatowa, kokorycz pusta, storczyk gnieźnik leśny. Znajdują się tam gniazda różnych gatunków ptaków w tym czapli siwej i sokoła wędrownego.
Na terenie jezior bracholińskich znajduje się rezerwat faunistyczny. Występuje tam 139 gatunków ptaków, w tym 68 gatunków lęgowych, m.in. rzadko występująca kaczka wełnista, gęś gęgawa, kilka gatunków perkozów, a także sowa błotna.

Przez powiat wągrowiecki przepływają cztery rzeki: Wełna, Nielba, Struga Gołaniecka i Mała Wełna. Dwie z nich, Nielba i Wełna, krzyżują się tworząc unikalne zjawisko hydrograficzne.