Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Wiadomości archiwalne

Międzynarodowy obóz młodzieżowy "Praca dla pokoju"

Międzynarodowy obóz młodzieżowy "Praca dla pokoju" organizowany jest od wielu lat. Obecnie organizatorami jest niemiecki Volksbund, powiat lüneburski i wągrowiecki. Tego typu obozy w poprzednich latach odbywały się w Wągrowcu, Damasławku, Gołańczy i Moskwie. W obozach uczestniczą młodzi ludzie z wielu krajów europejskich. Za każdym razem bierze w nich udział 10-osobowa grupa młodzieży z powiatu wągrowieckiego. W tegorocznym wzięli udział Niemcy, Rosjanie i Polacy. Ideą obozów jest przełamywanie barier i stereotypów, a także wzajemne poznanie kultury i tradycji poprzez wybrane aspekty historyczne oraz pracę fizyczną przy mogiłach żołnierskich i cywilnych. W przypadku powiatu wągrowieckiego były to mogiły na dawnych cmentarzach ewangelickich.

Wspomnienia z Workcampu, Lüneburg 30.07. - 13.08.2012 r.

W miejscu zbiórki nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że patrząc na jeszcze nam nieznajome twarze, za dwa tygodnie będziemy aż tak bardzo za nimi tęsknić.
Jechaliśmy na miejsce w całkowitym stresie, pomimo wielogodzinnej podróży, nie zamieniliśmy ze sobą zbyt wiele słów.
Po dotarciu na miejsce, okazało się, że jesteśmy przydzieleni do pokojów wraz z naszymi koleżankami i kolegami z Rosji i Niemiec. Wtedy stres osiągnął najwyższy poziom, ponieważ wszyscy obawialiśmy się bariery językowej, którą w sobie mieliśmy. Jednak "nie taki diabeł straszny jak go malują". Dzięki temu, że mieliśmy wielonarodowościowe pokoje, ślad po barierze językowej zniknął wraz z porankiem dnia następnego. Wtedy wszystko stało się prostsze i nie baliśmy się już dyskutować na poważniejsze tematy, pytać czy dociekać rozwiązań powierzanych nam zadań.
Było nam też dużo łatwiej pracować podczas warsztatów czy podczas sprzątania cmentarzy. Wspólne zajęcia oraz międzynarodowe grupy znacznie ułatwiały nam integrację, której nikt z nas nie może się wstydzić.
Praca na cmentarzach, której się tak obawialiśmy, okazała się bardzo prosta, lekka i nie było jej tak dużo jak się spodziewaliśmy. Również zaszczytem dla nas była możliwość upamiętnienia poległych.
Naturalnie przez cały czas trwania obozu nikt nie miał czasu na nudę, zawsze było wiele zabawy. Oczywiście każdy z nas z niecierpliwością czekał na wyjazd do Heide Parku i Hamburga! Nie było chyba osoby, której wyjazdy te się nie spodobały. Heide Park zrobił na nas duże wrażenie.
Bardzo ważną częścią naszego obozu były warsztaty o jeńcach wojennych, pracownikach przymusowych oraz dzieciach żołnierzach. W związku z ostatnimi, nasz obóz zaangażował się w akcję o nazwie: "Czerwona Ręka". Polegała ona na przekonywaniu ludzi do odciśnięcia swojej dłoni, pomalowanej czerwoną farbą spożywczą, na białym papierze, gdzie mogli napisać też coś od siebie. Taki odcisk symbolizował "STOP" dla dzieci żołnierzy. Zebrane przez nas odciski przekazane zostaną do siedziby głównej ONZ. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie, ponieważ mieliśmy szansę na bezpośredni kontakt z mieszkańcami Lüneburga i nie tylko.
Pomimo tak napiętego grafiku znaleźliśmy czas na zakupy i liczne wyjścia do miasta.
Potem nadszedł czas na przygotowania prezentacji dotyczących naszych krajów. Nasza grupa przygotowała występ, w którym zamieściliśmy wiele informacji o naszym kraju. Najweselszym momentem było przedstawienie, jak zwykle bardzo entuzjastycznych, polskich kibiców.
W ostatni piątek naszego obozu odwiedził nas Starosta Wągrowiecki Michał Piechocki, który przyjechał, aby obejrzeć nasze występy oraz oficjalnie zakończyć obóz.
Jak można się domyślić, najtrudniejsze dla nas było pożegnanie. Jednak pocieszeniem dla nas jest to, iż żyjemy w erze telefonów, komputerów, internetu itp. więc wystarczyło wymienić numery telefonu lub e - maile i kontakty między nami pozostaną na długi czas.
P.S. Już mamy chętnych do udziału w tym projekcie w przyszłym roku ;)

Klaudia Loręcka i Zuzanna Druciarek

[... wstecz]