Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Wiadomości archiwalne

Delegacja z wągrowieckiego starostwa na czele ze Starostą Michałem Piechockim odwiedziła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu

W spotkaniu z przedstawicielami WCPR uczestniczyli również przedstawiciele wągrowieckiej PPSP oraz KPP.
Przedstawiciele naszego powiatu zapoznali się z pracą WCPR - kierownictwa oraz dyspozytorów.
Numer alarmowy 112 funkcjonuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest wspólny dla straży pożarnej, policji oraz pogotowia ratunkowego.

Obsługą telefonu alarmowego w Wielkopolsce zajmuje się od roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Wiśniowej w Poznaniu. System jest obsługiwany przez specjalnie przeszkolonych operatorów. Obecnie w centrum pracuje 56 operatorów, po 10-12 na zmianie. Docelowo ma ich być 70. - Odebraliśmy już ponad milion rozmów. Ale najważniejsze, że dzieje się to szybko i sprawnie. Średni czas oczekiwania to 10-15 sekund. Możemy błyskawicznie ustalić lokalizację dzwoniącej osoby. Ma to znaczenie choćby w przypadku wypadków drogowych. Każdy z operatorów musi znać przynajmniej jeden język obcy. Na każdej zmianie mają pracować operatorzy znający angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski i włoski - podkreśla wojewoda Piotr Florek.
W dotychczasowym systemie 15 procent telefonów alarmowych nie było odbieranych. W przypadku numeru 112 takie przypadki mają zostać wyeliminowane.
Dyspozytorzy mogą czasem przełączać dzwoniących dalej, np. do dyspozytora medycznego, by kontynuował wywiad medyczny lub instruował, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Docelowo rozmowa ma kończyć się na dyspozytorze z centrum.

Uwaga: 112 to jedyny numer, na który można zadzwonić z telefonu bez karty SIM czy bez środków na koncie (112 to numer bezpłatny).

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu

[... wstecz]