Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Zdrowie

CZY SZCZEPIĆ SIĘ PRZECIWKO GRYPIE ?

Grypa jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą wirusową na świecie. Zapadalność na grypę jest bardzo duża bez względu na wiek, płeć i rasę. Grypa określana jest jako "ostatnia niekontrolowana plaga ludzkości", gdyż WHO notuje na świecie od 330 000 000 do 990 000 000 zachorowań co roku oraz aż 1 000 000 zgonów. W Polsce na grypę zapada około 3 000 000 osób rocznie, liczba zgonów waha się od 70 do 6 000, a liczba zgonów z powodu powikłań wynosi powyżej 1 000 osób rocznie.

Najczęściej zachorowania na grypę występują począwszy od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, chory człowiek rozpyla cząsteczki wirusa w trakcie kichania, kaszlu czy nawet rozmowy. Od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mijają około trzy dni. Do najczęstszych objawów grypy należą: gorączka powyżej 38? C, silne bóle głowy i karku, suchy, męczący kaszel, katar, bóle mięśni i stawów, uczucie rozbicia i wyczerpania, brak apetytu.

Niepowikłana grypa ustępuje zwykle w ciągu kilku dni i nie pozostawia uszczerbku na zdrowiu. Powikłania po grypie występują średnio u około 6% chorych, jednak najczęściej występują u przewlekle chorych, u osób starszych, powyżej 65 r.ż. oraz u dzieci poniżej 2 r.ż. Pojawiają się po 12 -18 dniach od zachorowania. Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie mięśni, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie rdzenia kręgowego.

Wirus grypy podlega stałym przemianom - tzw. mutacji, które mogą spowodować powstanie zupełnie nowego wirusa. Zwykle trwa to pewien określony przedział czasu. Dlatego też, co roku pojawia się nowy typ wirusa, który stwarza zagrożenie epidemią. Zespół naukowców bada w danym roku, który szczep wirusa grypy stwarza największe zagrożenie i na tej podstawie opracowuje szczepionkę.

W Polsce nadzór nad zapadalnością i powikłaniami, a także nad profilaktyką grypy prowadzi Krajowy Ośrodek ds. Grypy. W polskim Programie Szczepień Ochronnych, szczepienie przeciwko grypie traktowane jest jako zalecane czyli nieobowiązkowe, a zatem koszt szczepionki pokrywa pacjent. Jednakże za względu na powikłania i ciężki przebieg grypy u osób z grup ryzyka warto ponieść ten koszt by chronić siebie i swoją rodzinę.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Wągrowcu
mgr farm. Paweł Gilewski
Specjalista Higieny i Epidemiologii

[... wstecz]