Wągrowiecki Kurier Powiatowy

Wągrowiecki Kurier Powiatowy
Głos Wągrowiecki
Tygodnik Wągrowiecki
Związek Powiatów Polskich

Powiat wągrowiecki - powiat lüneburski: 10 lat współpracy partnerskiej

10 lat współpracy partnerskiej

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Walory Przyrodnicze Powiatu Wągrowieckiego

Serwis oświatowy

Awans zawodowy nauczycieli na stopień nauczyciela mianowanego

Warunkiem nadania nauczycielowi kontraktowemu kolejnego stopnia awansu - nauczyciela mianowanego, jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną.

1. Miejsce załatwienia sprawy:

Starostwo Powiatowe w Wągrowcu
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

2. Wymagane dokumenty:

Komisja egzaminacyjna przeprowadza postępowanie egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany do Starosty Wągrowieckiego.

Do wniosku należy załączyć:

  • dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe lub poświadczone kopie tych dokumentów.
  • akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego lub poświadczoną kopię aktu.
  • zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, i zawierające informacje o:
    • dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela,
    • dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,
    • zyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania.

Zaświadczenie nr 1 - formularz wypełnia dyrektor szkoły/placówki, w której nauczyciel odbył staż na stopień awansu nauczyciela mianowanego lub zakończył staż rozpoczęty w innej szkole,

Zaświadczenie nr 2 - formularz wypełnia dyrektor szkoły/placówki, w której nauczyciel rozpoczął staż i w trakcie stażu zmienił miejsce zatrudnienia lub wypełniają dyrektorzy szkół w sytuacji, gdy nauczyciel był zatrudniony w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć (stanowi integralną część zaświadczenia nr 1),

Do wniosku można również dołączyć inną dokumentację potwierdzającą szczególne osiągnięcia dorobku zawodowego oraz prośbę o włączenie w skład komisji egzaminacyjnej przedstawiciela wskazanego przez nauczyciela związku zawodowego.

3. Opłaty:

brak opłat

4. Termin :

  • W przypadku złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego wraz z dokumentacją do dnia 30 czerwca danego roku, organ prowadzący szkołę wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia nauczyciela mianowanego, w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
  • W przypadku złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego wraz z dokumentacją do dnia 31 października danego roku, organ prowadzący szkołę wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia nauczyciela mianowanego, w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

5. Tryb odwoławczy:

Odwołanie można złożyć do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu (ul. Kościuszki 93, 60-967 Poznań) w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu wydającego decyzję.

6. Podstawa prawna:

  • USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U.06.97.674 ze zm.)
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U.04.260.2593 ze zm.)
  • USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.00.98.1071 ze zm.)

7. Informacje dodatkowe:

  • Nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu.
  • Jeżeli wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego nie spełnia wymagań formalnych - wskazuje się szczegółowo stwierdzone braki i wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
  • O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu powiadamia się nauczyciela, który złożył wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego, na co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia komisji egzaminacyjnej.

[... wstecz]